„O pokój serca, o pokój świata” brzmiało hasło VI już Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców na Jasną Górę. 16 czerwca 2024 roku przybyli oni do Częstochowy na zaproszenie JE abp. Józefa Kupnego, by wspólnie modlić się, rozmawiać, inspirować wzajemnie i zawierzać swoje rodziny i firmy Bogu, przez Niepokalane Serce Maryi. Wszystko to w imię wspierania cywilizacji miłości i braterstwa, wartości niezmiernie istotnych w osiąganiu równowagi i dobra, które są też częścią misji powierzonej ludziom biznesu.
W niedzielę 16 czerwca, już od samego rana, Sala Papieska im. Św. Jana Pawła II zapełniała się przedsiębiorcami, którzy bardzo często musieli pokonać setki kilometrów, aby dotrzeć na Jasną Górę. Cel jednak był szczególny. – Dziś przed nami – uczniami Chrystusa – szczególne wyzwanie: abyśmy nie tracili pokoju serca. Grozi nam niebezpieczeństwo, że w imię walki o dobro damy się wciągnąć w spiralę nienawiści i na zło będziemy odpowiadali złem. Dlatego tak ważne jest tegoroczne spotkanie przed cudownym wizerunkiem naszej Matki i Opiekunki naszej Ojczyzny – podkreślał w swoim zaproszeniu abp. Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 200 osób, a jej najważniejszym punktem był akt zawierzenia firmy, pracowników, kontrahentów, rodziny i przyjaciół Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.
Czas na prelekcje
Czy zasady sprzed niemal 1500 lat można odnieść do współczesnego prowadzenia biznesu? Tak, a dowodem na to jest Reguła św. Benedykta, która powstała ok. 529 roku. Pierwszym prelegentem tegorocznej pielgrzymki był dr Ryszard Kołodziej, który opowiedział o przywództwie w życiu osobistym i zawodowym w oparciu o Regułę św. Benedykta. W trwającym niemal godzinę wystąpieniu, dr Kołodziej przekonywał nas, że wcielanie w życie osobiste i prywatne zasad stworzonych przez św. Benedykta pomaga budować trwałe i wartościowe relacje.
Drugą prelekcję, zatytułowaną „O jaki pokój walczymy?” wygłosił prof. Bronisław Sitek, profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, cywilnego i publicznego. Wyjaśnił on czym tak naprawdę jest pokój we współczesnym świecie i jak nasze codzienne decyzje mogą wpływać na jego budowanie. Ta prelekcja zakończyła pierwszą część pielgrzymki, po której odbyła się Msza Święta z aktem zawierzenia. Mszy przewodniczył abp. Józef Kupny. W homilii podkreślił on, że każdy z nas wyposażony jest w szczególne dary i talenty, a naszym zadaniem jest rozwijać je zgodnie z wolą Bożą.
Świadectwa będące inspiracją
W drugiej części programu pielgrzymki, wysłuchaliśmy wyjątkowych świadectw przedsiębiorców. Pierwsze z nich wygłosiła Dagmara Konarska, która wraz z mężem Ireneuszem powołała Chrześcijańską Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości APTISSIMI. Opowiedziała ona o tym, jak po 19 latach intensywnej pracy dla dużych firm i korporacji, Bóg powołał ją i jej rodzinę do ewangelizacji i rozwijaniu działalności biznesowej opartej na wartościach chrześcijańskich.
Drugim gościem wygłaszającym swoje świadectwo był Andrzej Kwiatkowski, z wykształcenia astrobiolog, z zawodu planer finansowy. Zaskakująca i dość nietypowa ścieżka zawodowa Andrzeja była inspiracją i dowodem na to, że Pan Bóg ma dla każdego z nas wyjątkowy plan, któremu warto jest zaufać.
Poznajmy się!
Ostatnim punktem programu była prezentacja organizacji katolickich stworzonych przez przedsiębiorców. Każdy z przedstawicieli miał kilka minut na to, aby w kilku zdaniach opowiedzieć o swojej działalności i zachęcić do udziału w różnych inicjatywach, wydarzeniach i aktywnościach. Na koniec głos zabrali organizatorzy wydarzenia: Roman Trzaskalik (prezes) i Bartłomiej Łęgowski (wiceprezes) Stowarzyszenia Nostra Res oraz duszpasterze, sercanie: ks. Przemysław Król i ks. Grzegorz Piątek. Po odmówionej wspólnie Koronce do Bożego Miłosierdzia, uczestnicy pielgrzymki mieli czas, aby się bliżej poznać, porozmawiać w kuluarach i wymienić doświadczeniami.
VI Pielgrzymka Przedsiębiorców w mediach: