Zaproszenie na polsko-niemieckie spotkanie eksperckie ws. klimatu

W sobotę 1 grudnia 2018 w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum odbędzie się polsko-niemieckie spotkanie eksperckie pt. „Klimat – wspólne dobro, wspólna sprawa” poświęcone zagadnieniom konferencji Szczytu Klimatycznego COP24., wdrożeniem zasad wynikających z tzw. Porozumienia Paryskiego oraz przesłaniu Papieża Franciszka zawartym w Encyklice „Laudato Si”.

Podczas spotkania jego uczestnicy podejmą szerszą dyskusję na temat międzynarodowego wymiaru zmian klimatu, wytyczania dróg jego ochrony i kształtowania polityki klimatycznej na najbliższe lata. Odniosą się także do kwestii transformacji energetycznej w obydwu krajach, w Polsce i Niemczech.

Ramowy program spotkania:

09:30 Powitanie
09:40 W stronę efektywności energetycznej i energii odnawialnej w Polsce
10:00 Studium przypadku: przykład inwestycji w Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Katowicach
10:20 Panel dyskusyjny

  • Wymiana doświadczeń na temat transformacji energetycznej w Niemczech i w Polsce:
    regiony węglowe w okresie przejściowym, społeczeństwo i gospodarka
  • ​​Redukcja – Efektywność – Sybstytucja:
    świadomość obywatelska, zmniejszanie zużycia energii,
    ramy polityczne, obowiązki władz gminnych w zakresie podnoszenia efektywności energetycznej, zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza, ochrona wód, zaopatrzenia w energię
  • Rola organizacji kościelnych w promowaniu ekologicznych postaw, kształtowaniu społecznej świadomości

12:30 Przerwa kawowa i networking w atrium / zwiedzanie Parku

Udział w dyskusji zapowiedzieli znamienici goście, specjalizujący się w problematyce prawa, ekonomii, klimatu i energii, wśród nich: prof. dr Andreas Loschel (Uniwersytet w Munster) prof. dr hab. Irena Lipowicz (Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, b. ambasador RP w Austrii), prof. dr hab. Florian Kuźnik (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach); ks. Piotr Brząkalik (proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach, asystent kościelny Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów Nostra RES).

Uczestnictwo w spotkaniu należy potwierdzić do dnia 28 listopada 2018 na adres: kontakt@euro-centrum.com.pl.

Organizatorzy:

Komentowanie jest wyłączone